FARMAKOLOGIA I TOKSYKOLOGIA Mutschlera IV wyd.

Nowe

Mutschler Ernst, Geisslinger Gerd, Kroemer Heyo K., Menzel Sabine, Ruth, Peter

Redakcja Naukowa: Marek Droździk, Ivan Kocić, Dariusz Pawlak

Rok wydania2015
Oprawatwarda
Ilość stron1108
Format193 x 270 mm
ISBN978-83-7846-037-4

Poleć znajomemu

234,00 zł Cena dla klienta indywidualnego

Sugerowana cena detaliczna 260,00 zł

Część A: Farmakologia ogólna

 1. Definicje
 2. Farmakokinetyka
 3. Farmakodynamika
 4. Działania niepożądane leków
 5. Interakcje leków
 6. Farmakogenetyka
 7. Terapia genowa i antysensowa, terapia za pomocą komórek macierzystych
 8. Chronofarmakologia
 9. Preparaty złożone
 10. Poszukiwanie i badanie nowych leków

Część B: Farmakologia szczegółowa

 1. Układ nerwowy
 2. Hormony i leki wpływające na funkcjonowanie układu wewnątrzwydzielniczego
 3. Mediatory (autakoidy, hormony, parakrynne)
 4. Serce i układ krążenia
 5. Układ oddechowy
 6. Układ pokarmowy
 7. Nerki i drogi moczowe, gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa
 8. Oko
 9. Skóra
 10. Mikroskładniki odżywcze: witaminy i pierwiastki śladowe
 11. Leczenie chorób zakaźnych
 12. Chemioterapia nowotworów złośliwych
 13. Układ immunologiczny i leki wpływające na odporność
 14. Leki sieroce
 15. Środki kontrastowe w diagnostyce obrazowej

Część C: Toksykologia

 1. Wprowadzenie do toksykologii
 2. Ogólne postępowanie w zatruciach
 3. Toksykologia – część szczegółowa
 4. Tabela zatruć

 

O tym, czy podręcznik jest wartościowy i przydatny, świadczy między innymi liczba jego wydań. Dzięki kolejnym aktualizacjom, Farmakologia Mutschlera – jak ją określają Czytelnicy – szybko znika z księgarskich półek, ciesząc się bardzo dużą popularnością zarówno wśród studentów, jak i nauczycieli akademickich.

Niezwykle dynamiczny rozwój nauk medycznych – zwłaszcza farmakologii – wpływa na konieczność ciągłej modyfikacji i aktualizacji danych zawartych w tego rodzaju opracowaniach. Jednak z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że czwarte polskie (a dziesiąte niemieckie) wydanie Farmakologii i toksykologii autorstwa Ernsta Mutschlera to książka spełniająca wszystkie kryteria nowoczesnego podręcznika akademickiego.

Warto podkreślić, że nie tylko zawiera najbardziej aktualną wiedzę na temat leków oraz ich praktycznego zastosowania, lecz także charakteryzuje się przejrzystym układem treści i licznymi rycinami ułatwiającymi zapoznanie się z przedstawionymi zagadnieniami. Każdy rozdział dotyczący określonej grupy leków poprzedzony został krótkim, bogato ilustrowanym wprowadzeniem na temat fizjologii i patofizjologii poszczególnych układów. Jest to szczególnie przydatne, wręcz niezbędne, w dziedzinach multidyscyplinarnych.

Farmakoterapia jest najważniejszym elementem w leczeniu większości schorzeń. Jednakże ze względu na ogrom wiedzy jest to dziedzina trudna, sprawiająca wiele problemów studentom medycyny, farmacji i ratownictwa medycznego – głównym adresatom tego podręcznika. Dlatego liczne schematy, wykresy oraz podsumowania zawarte w tym opracowaniu stanowią niewątpliwie istotną pomoc w zrozumieniu i zapamiętaniu mechanizmu działania leków, a co się z tym wiąże – ich właściwemu klinicznemu zastosowaniu. Dużo uwagi poświęcono również często trudnym do przewidzenia działaniom niepożądanym substancji leczniczych, które mogą pojawić się zarówno w trakcie mono-, jak i politerapii. Z podobną starannością opisano zagadnienia dotyczące parametrów farmakokinetycznych leków, które stanowią podstawę do prowadzenia skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii.

Podręcznik ten z pewnością będzie nie tylko bardzo przydatnym źródłem informacji dla studentów medycyny i farmacji oraz pokrewnych kierunków biomedycznych podczas przygotowywania się do zajęć i egzaminów, lecz stanie się również cennym uzupełnieniem fachowej wiedzy w zakresie farmakologii i toksykologii dla osób przygotowujących się do egzaminów podyplomowych i specjalizacyjnych, a także dla czynnych zawodowo lekarzy i farmaceutów w celu ugruntowania i odświeżenia zdobytej już wiedzy.

Przedmowa

Podobne produkty